Voice of Sport

Africa’s MTN Qhubeka makes its presence felt at this year’s Tour de France

The team managed from South Africa has riders from Africa -- including South Africa, Eritrea and Rwanda -- Europe and USA


THE first ever African managed team in the Tour de France was having its presence felt as they placed two riders in the top 50 of overall classification after the fourth day.

The African team, named MTN Qhubeka and based in South Africa has riders from Africa — including South Africa, Eritrea and Rwanda — Europe and USA.

Leading

Edvald Hagen Boasson of Norway was the team’s highest placed rider at position 33 followed Serge Pauwels of Belgium (43rd), Tyler Farrar of USA (103th) while Jacques van Rensburg Janse was the leading African at No. 132 followed by compatriot Louis Meintjes.

Merhawi Ghebremedhin Kudus at No.152 was the better of the two Eritreans, the other being Daniel Teklehaimanot (162). The other of the eight classified MTN Qhubeka men was Stephen Cummings of Britain (156).

Favourite

There were 191 riders classified at the end of Day Four which saw Kenya-born Briton and past winner Chris Froome of Team Sky holding on to the second position from leader Tony Martin of Britain. Another star rider and pre-race favourite Alberto Contador of Spain was lying eighth.

The fourth stage of the Tour de France saw riders take on the cobbled roads of Northern France. It would be a thrilling stage that saw MTN Qhubeka’s Norwegian champion, Hagen Edvald Boasson sprint to an incredible fifth place on the stage. The German, Martin, would take the stage victory after escaping with 3km to go.

After the seven cobble sectors that covered a total of 13.3km of Tuesday’s 221km stage, it would be the strongest 35 riders that survived to contest for the stage victory.Boasson was part of this select group after some good early work by the MTN-Qhubeka p/b Samsung team, particularly Tyler Farrar who made sure Boasson entered the first pivotal sector in the perfect place which came with 46km to go.

Boasson would hold good position over each of the cobble sectors, ensuring he made each decisive selection as the peloton went from 190 riders to just 40 in the space of just 3km’s of cobbles. With the likes of Vincenzo Nibali (Astana) and Froome (Team Sky) making the front split, their teams kept the pressure on in front, hoping to gain time on some of their GC rivals.

With 10km to go from the end of the last cobble sector, it looked as if a small bunch sprint would decide the day. Martin was gunning for the yellow jersey though and so instead of chancing his arm against the sprinters that remained in the front group, he attacked with 3km to go. Team Sky were happy to relinquish the leaders jersey and so there was no initial chase.

Boasson would open the sprint behind with around 350m to go before John Degenkolb (Giant-Alpecin), Peter Sagan (Tinkoff-Saxo) and Greg van Avermaet (BMC Racing) came over our Norwegian in the final 50 meters. Martin crossed the line with 3 seconds to spare, enough of an advantage to pull on the yellow jersey at the end of the stage.

Africa’s MTN Qhubeka:

NORBOASSON HAGEN Edvald 211 MTN-QHUBEKA 12h 48′ 05” + 07′ 39”
BELPAUWELS Serge 218 MTN-QHUBEKA 12h 50′ 01” + 09′ 35”
USAFARRAR Tyler 213 MTN-QHUBEKA 12h 57′ 06” + 16′ 40”
RSA JANSE VAN RENSBURG Jacques 214 MTN-QHUBEKA 13h 01′ 08” + 20′ 42”
RSA MEINTJES Louis 217 MTN-QHUBEKA 13h 03′ 45” + 23′ 19”
ERI KUDUS GHEBREMEDHIN Merhawi 216 MTN-QHUBEKA 13h 04′ 24” + 23′ 58”
GBR CUMMINGS Stephen 212 MTN-QHUBEKA 13h 06′ 18” + 25′ 52”
ERI TEKLEHAIMANOT Daniel 219 MTN-QHUBEKA 13h 07′ 20” + 26′ 54”

Overall individual time classification

Total distance covered: 562.8 km

rank rider rider No. team times gap
GERMARTIN Tony 114 ETIXX-QUICK STEP 12h 40′ 26”
GBRFROOME Christopher 31 TEAM SKY 12h 40′ 38” + 00′ 12”
USAVAN GARDEREN Tejay 61 BMC RACING TEAM 12h 40′ 51” + 00′ 25”
FRAGALLOPIN Tony 71 LOTTO-SOUDAL 12h 41′ 04” + 00′ 38”
SVKSAGAN Peter 47 TINKOFF-SAXO 12h 41′ 05” + 00′ 39”
BELVAN AVERMAET Greg 68 BMC RACING TEAM 12h 41′ 06” + 00′ 40”
COLURAN URAN Rigoberto 118 ETIXX-QUICK STEP 12h 41′ 12” + 00′ 46”
ESPCONTADOR Alberto 41 TINKOFF-SAXO 12h 41′ 14” + 00′ 48”
GBRTHOMAS Geraint 39 TEAM SKY 12h 41′ 41” + 01′ 15”
CZESTYBAR Zdenek 116 ETIXX-QUICK STEP 12h 41′ 42”
FRABARGUIL WARREN 82 TEAM GIANT-ALPECIN 12h 41′ 45” + 01′ 19”
NEDMOLLEMA Bauke 141 TREK FACTORY RACING 12h 42′ 10” + 01′ 44”
ITANIBALI Vincenzo 1 ASTANA PRO TEAM 12h 42′ 16” + 01′ 50”
NEDGESINK Robert 131 TEAM LOTTO NL – JUMBO 12h 42′ 17” + 01′ 51”
CZEKREUZIGER Roman 44 TINKOFF-SAXO 12h 42′ 29” + 02′ 03”
ESPVALVERDE BELMONTE Alejandro 59 MOVISTAR TEAM 12h 42′ 29” + 02′ 03”
COLQUINTANA ROJAS Nairo Alexander 51 MOVISTAR TEAM 12h 42′ 34” + 02′ 08”
ESPRODRIGUEZ OLIVER Joachim 91 TEAM KATUSHA 12h 42′ 38” + 02′ 12”
FRAPÉRAUD Jean-Christophe 11 AG2R LA MONDIALE 12h 42′ 45” + 02′ 19”
USATALANSKY Andrew 161 TEAM CANNONDALE-GARMIN 12h 43′ 17” + 02′ 51”
FRABARDET Romain 12 AG2R LA MONDIALE 12h 43′ 32” + 03′ 06”
BELBAKELANTS Jan 13 AG2R LA MONDIALE 12h 44′ 02” + 03′ 36”
DENFUGLSANG Jakob 3 ASTANA PRO TEAM 12h 44′ 27” + 04′ 01”
SUIFRANK Mathias 181 IAM CYCLING 12h 44′ 33” + 04′ 07”
PORCOSTA Rui Alberto 151 LAMPRE – MERIDA 12h 44′ 36” + 04′ 10”
SLOKOREN Kristijan 165 TEAM CANNONDALE-GARMIN 12h 45′ 06” + 04′ 40”
GERNERZ Dominik 191 BORA-ARGON 18 12h 45′ 12” + 04′ 46”
FRAVUILLERMOZ Alexis 19 AG2R LA MONDIALE 12h 46′ 24” + 05′ 58”
ESPIZAGIRRE INSAUSTI Gorka 57 MOVISTAR TEAM 12h 46′ 29” + 06′ 03”
FRAPINOT Thibaut 21 FDJ 12h 46′ 56” + 06′ 30”
ESPSANCHEZ Samuel 66 BMC RACING TEAM 12h 46′ 56” + 06′ 30”
GERVOSS Paul 199 BORA-ARGON 18 12h 47′ 27” + 07′ 01”
NORBOASSON HAGEN Edvald 211 MTN-QHUBEKA 12h 48′ 05” + 07′ 39”
AUSROGERS Michael 46 TINKOFF-SAXO 12h 48′ 07” + 07′ 41”
IRLMARTIN Daniel 167 TEAM CANNONDALE-GARMIN 12h 48′ 18” + 07′ 52”
FRACHAVANEL Sylvain 183 IAM CYCLING 12h 48′ 30” + 08′ 04”
POLKWIATKOWSKI Michal 111 ETIXX-QUICK STEP 12h 48′ 33” + 08′ 07”
ESPLOSADA ALGUA
FRASIMON Julien 177 COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS 12h 48′ 57” + 08′ 31”
ITAOSS Daniel 64 BMC RACING TEAM 12h 49′ 33” + 09′ 07”
AUTPREIDLER Georg 87 TEAM GIANT-ALPECIN 12h 49′ 34” + 09′ 08”
FRAROY Jérémy 28 FDJ 12h 49′ 51” + 09′ 25”
BELPAUWELS Serge 218 MTN-QHUBEKA 12h 50′ 01” + 09′ 35”
SUIMORABITO Steve 27 FDJ 12h 50′ 04” + 09′ 38”
CANHESJEDAL Ryder 164 TEAM CANNONDALE-GARMIN 12h 50′ 13” + 09′ 47”
CZEBARTA Jan 192 BORA-ARGON 18 12h 50′ 15” + 09′
DENBAK Lars 72 LOTTO-SOUDAL 12h 50′ 19” + 09′ 53”
PORMACHADO Tiago 98 TEAM KATUSHA 12h 50′ 39” + 10′ 13”
FRAROLLAND Pierre 121 TEAM EUROPCAR 12h 50′ 40” + 10′ 14”
ARGSEPULVEDA Eduardo 201 BRETAGNE – SECHE ENVIRONNEMENT 12h 50′ 43” + 10′ 17”
POROLIVEIRA Nelson 155 LAMPRE – MERIDA 12h 50′ 43” + 10′ 17”
BELVERMOTE Julien 119 ETIXX-QUICK STEP 12h 50′ 44” + 10′ 18”
FRAVACHON Florian 209 BRETAGNE – SECHE ENVIRONNEMENT 12h 50′ 47” + 10′ 21”
NEDKELDERMAN Wilco 132 TEAM LOTTO NL – JUMBO 12h 50′ 47” + 10′ 21”
COLPANTANO GOMEZ Jarlinson 188 IAM CYCLING 12h 50′ 50” + 10′ 24”
POLGOLAS Michal 113 ETIXX-QUICK STEP 12h 50′ 51” + 10′ 25”
NEDDE KORT Koen 84 TEAM GIANT-ALPECIN 12h 51′ 13” + 10′ 47”
NEDTANKINK Bram 136 TEAM LOTTO NL – JUMBO 12h
FRATULIK ANGÉLO 128 TEAM EUROPCAR 12h 51′ 34” + 11′ 08”
GBRYATES Simon 109 ORICA GREENEDGE 12h 51′ 48” + 11′ 22”
POLHUZARSKI Bartosz 196 BORA-ARGON 18 12h 51′ 51” + 11′ 25”
FRADELAPLACE Anthony 203 BRETAGNE – SECHE ENVIRONNEMENT 12h 51′ 59” + 11′ 33”
SUISCHÄR Michael 67 BMC RACING TEAM 12h 52′ 02” + 11′ 36”
ITAQUINZIATO Manuel 65 BMC RACING TEAM 12h 52′ 18” + 11′ 52”
GBRCAVENDISH Mark 112 ETIXX-QUICK STEP 12h 52′ 29” + 12′ 03”
GERGESCHKE Simon 86 TEAM GIANT-ALPECIN 12h 52′ 34” + 12′ 08”
FRAGAUTIER Cyril 123 TEAM EUROPCAR 12h 52′ 44” + 12′ 18”
IRLROCHE Nicolas 36 TEAM SKY 12h 52′ 44” + 12′ 18”
ESPNAVARRO GARCIA Daniel 175 COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS 12h 52′ 48” + 12′ 22”
ESPZUBELDIA AGIRRE Haimar 149 TREK FACTORY RACING 12h 52′ 48” + 12′ 22”
GBRYATES Adam 108 ORICA GREENEDGE 12h 52′ 50” + 12′ 24”
GERSIEBERG Marcel 78 LOTTO-SOUDAL 12h 52′ 50” + 12′ 24”
GERMARTENS Paul 135 TEAM LOTTO NL – JUM
NEDKRUIJSWIJK Steven 133 TEAM LOTTO NL – JUMBO 12h 53′ 16” + 12′ 50”
GERDEGENKOLB John 81 TEAM GIANT-ALPECIN 12h 53′ 29” + 13′ 03”
ESPMATE MARDONES Luis Angel 174 COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS 12h 53′ 40” + 13′ 14”
SUIHOLLENSTEIN Reto 187 IAM CYCLING 12h 53′ 43” + 13′ 17”
FRASICARD Romain 127 TEAM EUROPCAR 12h 53′ 44” + 13′ 18”
FRACHEREL Mikael 14 AG2R LA MONDIALE 12h 53′ 53” + 13′ 27”
UKRGRIVKO Andriy 4 ASTANA PRO TEAM 12h 53′ 53” + 13′ 27”
FRALAPORTE Christophe 173 COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS 12h 53′ 56” + 13′ 30”
SUIWYSS Marcel 189 IAM CYCLING 12h 54′ 01” + 13′ 35”
POLMAJKA Rafal 45 TINKOFF-SAXO 12h 54′ 06”
ESTTAARAMÄE Rein 8 ASTANA PRO TEAM 12h 54′ 11” + 13′ 45”
LTUNAVARDAUSKAS Ramunas 168 TEAM CANNONDALE-GARMIN 12h 54′ 19” + 13′ 53”
ITAGUARNIERI Jacopo 93 TEAM KATUSHA 12h 54′ 22” + 13′ 56”
FRAFONSECA Armindo 206 BRETAGNE – SECHE ENVIRONNEMENT 12h 54′ 22” + 13′ 56”
LUXGASTAUER Ben 15 AG2R LA MONDIALE 12h 54′ 30” + 14′ 04”
AUSDENNIS Rohan 63 BMC RACING TEAM 12h 54′ 40” + 14′ 14”
RSAJANSE VAN RENSBURG Reinardt 215 MTN-QHUBEKA 12h 54′ 46” + 14′ 20”
SUIWYSS Danilo 69 BMC RACING TEAM 12h 54′ 54” + 14′ 28”
COLSERPA SANTANDER José 158 LAMPRE – MERIDA 12h 55′ 01” + 14′ 35”
FRAFEDRIGO Pierrick 204 BRETAGNE – SECHE ENVIRONNEMENT 12h 55′ 06” + 14′ 40”
GERGREIPEL André 75 LOTTO-SOUDAL 12h 55′ 09” + 14′ 43”
NEDCLEMENT Stef 184 IAM CYCLING 12h 55′ 47” + 15′ 21”
ITAMALORI Adriano 58 MOVISTAR TEAM 12h 56′ 05” + 15′ 39”
GBRSTANNARD Ian 38 TEAM SKY 12h 56′ 15” + 15′ 49”
SUIRAST Gregory 148 TREK FACTORY RACING 12h 56′ 38” + 16′ 12”
AUSHAAS Nathan 163 TEAM CANNONDALE-GARMIN 12h 56′ 45” + 16′ 19”
FRASOUPE GEOFFREY 178 COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS 12h 56′ 50” + 16′ 24”
NEDSINKELDAM Ramon 88 TEAM GIANT-ALPECIN 12h 57′ 01” + 16′ 35”
FRAQUEMENEUR Perrig 126 TEAM EUROPCAR 12h 57′ 02” + 16′ 36”
USAFARRAR Tyler 213 MTN-QHUBEKA 12h 57′ 06” + 16′ 40”
FRADEMARE Arnaud 24 FDJ 12h 57′ 14” + 16′ 48”
FRAGERARD Arnaud 207 BRETAGNE – SECHE ENVIRONNEMENT 12h 57′ 15” + 16′ 49”
AUSDEMPSTER Zakkari 195 BORA-ARGON 18 12h 57′ 23” + 16′ 57”
FRASENECHAL Florian 176 COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS 12h 57′ 24” + 16′ 58”
NEDCURVERS Roy 83 TEAM GIANT-ALPECIN 12h 57′ 39” + 17′ 13”
FRACOQUARD Bryan 122 TEAM EUROPCAR 12h 57′ 43” + 17′ 17”
ITAPOZZATO Filippo 157 LAMPRE – MERIDA 12h 58′ 00” + 17′ 34”
ESPCASTROVIEJO NICOLAS Jonathan 53 MOVISTAR TEAM 12h 58′ 17” + 17′ 5
FRALADAGNOUS Matthieu 26 FDJ 12h 58′ 19” + 17′ 53”
FRABOUHANNI Nacer 171 COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS 12h 58′ 21” + 17′ 55”
AUSRENSHAW Mark 115 ETIXX-QUICK STEP 12h 58′ 49” + 18′ 23”
CRODURASEK Kristijan 154 LAMPRE – MERIDA 12h 58′ 59” + 18′ 33”
ESPERVITI OLLO Imanol 55 MOVISTAR TEAM 12h 59′ 01” + 18′ 35”
ITABENNATI Daniele 43 TINKOFF-SAXO 12h 59′ 06” + 18′ 40”
NZLBAUER Jack 162 TEAM CANNONDALE-GARMIN 12h 59′ 09” + 18′ 43”
NEDVAN EMDEN Jos 138 TEAM LOTTO NL – JUMBO 12h 59′ 27” + 19′ 01”
ITATRENTIN Matteo 117 ETIXX-QUICK STEP 12h 59′ 35” + 19′ 09”
GBRKENNAUGH Peter 32 TEAM SKY 13h 00′ 04” + 19′ 38”
BELVANMARCKE Sep 139 TEAM LOTTO NL – JUMBO 13h 00′ 05” + 19′ 39”
AUSDURBRIDGE Luke 103 ORICA GREENEDGE 13h 00′ 07” + 19′ 41”
BELVANBILSEN KENNETH 179 COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS 13h 00′ 13” + 19′ 47”
SUIELMIGER
CZEKONIG Leopold 33 TEAM SKY 13h 00′ 20” + 19′ 54”
FRAGAUDIN Damien 16 AG2R LA MONDIALE 13h 00′ 20” + 19′ 54”
NORKRISTOFF Alexander 96 TEAM KATUSHA 13h 00′ 28” + 20′ 02”
FRAGENIEZ Alexandre 25 FDJ 13h 00′ 48” + 20′ 22”
NEDLEEZER Thomas 134 TEAM LOTTO NL – JUMBO 13h 00′ 52” + 20′ 26”
ITASCARPONI Michele 7 ASTANA PRO TEAM 13h 01′ 02” + 20′ 36”
RSAJANSE VAN RENSBURG Jacques 214 MTN-QHUBEKA 13h 01′ 08” + 20′ 42”
FRAVAUGRENARD Benoît 29 FDJ 13h 01′ 17” + 20′ 51”
FRACHAVANEL Sébastien 23 FDJ 13h 01′ 43” + 21′ 17”
DENANDERSEN Michael Valgren 49 TINKOFF-SAXO 13h 01′ 46” + 21′ 20”
FRAPERICHON Pierre-Luc 208 BRETAGNE – SECHE ENVIRONNEMENT 13h 01′ 51” + 21′ 25”
NEDWESTRA Lieuwe 9 ASTANA PRO TEAM 13h 02′ 21” + 21′ 55”
NEDBOOM Lars 2 ASTANA PRO TEAM 13h 02′ 30” + 22′ 04”
NEDPOELS Wouter 34 TEAM SKY 13h 02′ 41” + 22′ 15”
NEDLANGEVELD Sebastian 166 TEAM CANNONDALE-GARMIN 13h 03′ 00” + 22′ 34”
ESTKANGERT Tanel 6 ASTANA PRO TEAM 13h 03′ 08” + 22′ 42”
AUSPORTE Richie 35 TEAM SKY 13h 03′ 16” + 22′ 50”
FRAFEILLU Brice 205 BRETAGNE – SECHE ENVIRONNEMENT 13h 03′ 18” + 22′ 52”
FRAGENE Yohann 124 TEAM EUROPCAR 13h 03′ 27” + 23′ 01”
BELDEBUSSCHERE Jens 74 LOTTO-SOUDAL 13h 03′ 29” + 23′ 03”
GBRROWE Luke 37 TEAM SKY 13h 03′ 36” + 23′ 10”
KAZGRUZDEV Dmitriy 5 ASTANA PRO TEAM 13h 03′ 37” + 23′ 11”
ITATOSATTO Matteo 48 TINKOFF-SAXO 13h 03′ 40” + 23′ 14”
RSAMEINTJES Louis 217 MTN-QHUBEKA 13h 03′ 45” + 23′ 19”
LUXJUNGELS Bob 147 TREK FACTORY RACING 13h 03′ 51” + 23′ 25”
COLARREDONDO MORENO Julian 142 TREK FACTORY RACING 13h 03′ 57” + 23′ 31”
ERIKUDUS GHEBREMEDHIN Merhawi 216 MTN-QHUBEKA 13h 04′ 24” + 23′ 58”
GERBUCHMANN Emanuel 194 BORA-ARGON 18 13h 04′ 59” + 24′ 33”
ITACARUSO Gianpaolo 92 TEAM KATUSHA 13h 05′ 17” + 24′ 51”
BELWELLENS Tim 79 LOTTO-SOUDAL 13h 05′ 58” + 25′ 32”
GBRCUMMINGS Stephen 212 MTN-QHUBEKA 13h 06′ 18” + 25′ 52”
ITACARUSO Damiano 62 BMC RACING TEAM 13h 06′ 35” + 26′ 09”
ITABONO Matteo 152 LAMPRE – MERIDA 13h 06′ 38” + 26′ 12”
FRACOPPEL Jérôme 185 IAM CYCLING 13h 06′ 55” + 26′ 29”
ESPIRIZAR ARRANBURU Markel 146 TREK FACTORY RACING 13h 07′ 01” + 26′ 35”
FRARIBLON Christophe 17 AG2R LA MONDIALE 13h 07′ 16” + 26′ 50”
ERITEKLEHAIMANOT Daniel 219 MTN-QHUBEKA 13h 07′ 20” + 26′ 54”
ITABASSO Ivan 42 TINKOFF-SAXO 13h 07′ 31” + 27′ 05”
ESPHERRADA LOPEZ José 56 MOVISTAR TEAM 13h 07′ 36” + 27′ 10”
AUTBRÄNDLE Matthias 182 IAM CYCLING 13h 08′ 19” + 27′ 53”
BELDEVOLDER Stijn 144 TREK FACTORY RACING 13h 08′ 47” + 28′ 21”
SUIALBASINI Michael 102 ORICA GREENEDGE 13h 09′ 13” + 28′ 47”
NEDWEENING Pieter 107 ORICA GREENEDGE 13h 09′ 18” + 28′ 52”
ESPPLAZA MOLINA Ruben 156 LAMPRE – MERIDA 13h 09′ 41” + 29′ 15”
ESPVALLS FERRI Rafael 159 LAMPRE – MERIDA 13h 09′ 53” + 29′ 27”
COLANACONA GOMEZ Winner Andrew 52 MOVISTAR TEAM 13h 10′ 18” + 29′ 52”
NEDTIMMER Albert 89 TEAM GIANT-ALPECIN 13h 10′ 45” + 30′ 19”
IRLBENNETT Sam 193 BORA-ARGON 18 13h 11′ 45” + 31′ 19”
NEDVAN BAARLE Dylan 169 TEAM CANNONDALE-GARMIN 13h 12′ 01” + 31′ 35”
PORPIMANTA COSTA MENDES José Joao 197 BORA-ARGON 18 13h 12′ 48” + 32′ 22”
FRAVOECKLER Thomas 129 TEAM EUROPCAR 13h 13′ 28” + 33′ 02”
CANTUFT Svein 106 ORICA GREENEDGE 13h 13′ 42” + 33′ 16”
NZLHENDERSON Gregory 77 LOTTO-SOUDAL 13h 13′ 47” + 33′ 21”
BELDE GENDT Thomas 73 LOTTO-SOUDAL 13h 13′ 59” + 33′ 33”
FRANAULLEAU BRYAN 125 TEAM EUROPCAR 13h 14′ 17” + 33′ 51”
ITAPAOLINI Luca 99 TEAM KATUSHA 13h 14′ 21” + 33′ 55”
FRABRUN Fréderic 202 BRETAGNE – SECHE ENVIRONNEMENT 13h 14′ 34” + 34′ 08”
BELVAN SUMMEREN Johan 18 AG2R LA MONDIALE 13h 15′ 00” + 34′ 34”
ITACIMOLAI Davide 153 LAMPRE – MERIDA 13h 15′ 07” + 34′ 41”
AUTHALLER Marco 94 TEAM KATUSHA 13h 15′ 10” + 34′ 44”
NEDTEN DAM Laurens 137 TEAM LOTTO NL – JUMBO 13h 16′ 41” + 36′ 15”
LUXDIDIER Laurent 145 TREK FACTORY RACING 13h 16′ 54” + 36′ 28”
GBRDOWSETT Alex 54 MOVISTAR TEAM 13h 19′ 08” + 38′ 42”
FRAEDET Nicolas 172 COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS 13h 20′ 08” + 39′ 42”
AUSHANSEN Adam 76 LOTTO-SOUDAL 13h 20′ 31” + 40′ 05”
AUSMATTHEWS Michael 105 ORICA GREENEDGE 13h 24′ 24” + 43′ 58”