Voice of Sport

African pride as Eritrean rider stays in top 50 with MTN-Qhubeka in Tour de France

At 27, Daniel Teklehaimanot is coming into his own as a great combatant, and with riders maturing later and later there’s no telling what the Eritrean is capable


ERITREAN rider Daniel Teklehaimanot was the best African at the ongoing Tour de France cycling race, placing 41st in overall classification at the end of the day on Wednesday.

As the African sporting story of the year continues to write itself at the Tour de France, the head of MTN-Qhubeka, the first team from the continent to participate, Douglas Ryder finds himself having to talk a lot about the performance of the Africans in the epic race.

Teammates

Teklehaimanot is in the South African-based MTN-Qhubeka team making its debut in the Tour as a combination of riders, including from Eritrea, Rwanda and South Africa and others from Europe and USA. Belgium’s Serge Pauwels led the team at an overall 15th place and seven of his other teammates were placed among the 163 finishers of the day and survivors of the tour so far.

At 27, Teklehaimanot is coming into his own as a great Grand Tour combatant, and with riders maturing later and later – Sir Bradley Wiggins won the Tour at 33, while Ryder Hesjedal won the Giro d’Italia at 32 — there’s no telling what the Eritrean is capable of.

Incredible

“It was amazing, hey?” said Ryder. “We have had an incredible stages, it’s a dream come true for sure.” He was quick to point out that the spectacular stage performances have been followed by satisfactory placings in the top 20, 50 and 100.

Jacques Janse Van Rensburg of South Africa completed the top three of the best MTN-Qhubeka riders and was lying 51st overall in the race, ironically led by 2013 champion and the Kenyan-born and raised Briton Chris Froome who incidentally perfected his riding in South Africa.

MTN- Qubheka’s budget, according to Ryder, is “between €7m and €10m”, compared to Team Sky’s alleged €30m, who currently have Froome in the yellow leaders jersey.

MTN-Qhubeka placings:

BELPAUWELS Serge 218 MTN-QHUBEKA 69h 26′ 56” + 20′ 07”
ERITEKLEHAIMANOT Daniel 219 MTN-QHUBEKA 70h 29′ 42” + 01h 22′ 53
RSAJANSE VAN RENSBURG Jacques 214 MTN-QHUBEKA 70h 39′ 36” + 01h 32′ 47”
NORBOASSON HAGEN Edvald 211 MTN-QHUBEKA 70h 54′ 19” + 01h 47′ 30”
GBRCUMMINGS Stephen 212 MTN-QHUBEKA 71h 21′ 18” + 02h 14′ 29”
RSAJANSE VAN RENSBURG Reinardt 215 MTN-QHUBEKA 71h 23′ 32” + 02h 16′ 43”
RSAMEINTJES Louis 217 MTN-QHUBEKA 71h 24′ 43” + 02h 17′ 54”
USAFARRAR Tyler 213 MTN-QHUBEKA 72h 16′ 11” + 03h 09′ 22”

Overall individual time classification

Total distance covered: 2815.8 km

rank rider rider No. team times gap
GBRFROOME Christopher 31 TEAM SKY 69h 06′ 49”
COLQUINTANA ROJAS Nairo Alexander 51 MOVISTAR TEAM 69h 09′ 59” + 03′ 10”
ESPVALVERDE BELMONTE Alejandro 59 MOVISTAR TEAM 69h 10′ 58” + 04′
ESPVALVERDE BELMONTE Alejandro 59 MOVISTAR TEAM 69h 10′ 58” + 04′ 09”
GBRTHOMAS Geraint 39 TEAM SKY 69h 13′ 23” + 06′ 34”
ESPCONTADOR Alberto 41 TINKOFF-SAXO 69h 13′ 29” + 06′ 40”
NEDGESINK Robert 131 TEAM LOTTO NL – JUMBO 69h 14′ 28” + 07′ 39”
ITANIBALI Vincenzo 1 ASTANA PRO TEAM 69h 14′ 53” + 08′ 04”
SUIFRANK Mathias 181 IAM CYCLING 69h 15′ 36” + 08′ 47”
NEDMOLLEMA Bauke 141 TREK FACTORY RACING 69h 18′ 36” + 11′ 47”
FRABARGUIL WARREN 82 TEAM GIANT-ALPECIN 69h 19′ 57” + 13′ 08”
FRABARDET Romain 12 AG2R LA MONDIALE 69h 22′ 53” + 16′ 04”
USATALANSKY Andrew 161 TEAM CANNONDALE-GARMIN 69h 23′ 14” + 16′ 25”
ESPSANCHEZ Samuel 66 BMC RACING TEAM 69h 24′ 41” + 17′ 52”
FRAROLLAND Pierre 121 TEAM EUROPCAR 69h 25′ 26” + 18′ 37”
BELPAUWELS Serge 218 MTN-QHUBEKA 69h 26′ 56” + 20′ 07”
FRAGALLOPIN Tony 71 LOTTO-SOUDAL 69h 27′ 01” + 20′ 12”
COLPANTANO GOMEZ Jarlinson 188 IAM CYCLING 69h 28′ 03” + 21′ 14”
FRAPINOT Thibaut 21 FDJ 69h 33′ 03” + 26′ 14”
BELBAKELANTS Jan 13 AG2R LA MONDIALE 69h 46′ 11” + 39′ 22”
ESPIZAGIRRE INSAUSTI Gorka 57 MOVISTAR TEAM 69h 47′ 37” + 40′ 48”
FRAVUILLERMOZ Alexis 19 AG2R LA MONDIALE 69h 49′ 20” + 42′ 31”
CZEKREUZIGER Roman 44 TINKOFF-SAXO 69h 51′ 23” + 44′ 34”
FRACHEREL Mikael 14 AG2R LA MONDIALE 69h 52′ 01” + 45′ 12”
ESPCASTROVIEJO NICOLAS Jonathan 53 MOVISTAR TEAM 69h 52′ 23” + 45′ 34”
GERGESCHKE Simon 86 TEAM GIANT-ALPECIN 69h 53′ 04” + 46′ 15”
DENFUGLSANG Jakob 3 ASTANA PRO TEAM 69h 56′ 14” + 49′ 25”
COLURAN URAN Rigoberto 118 ETIXX-QUICK STEP 70h 03′ 42” + 56′ 53”
ESTKANGERT Tanel 6 ASTANA PRO TEAM 70h 07′ 26” + 01h 00′ 37”
SVKSAGAN Peter 47 TINKOFF-SAXO 70h 08′ 24” + 01h 01′ 35”
ESPRODRIGUEZ OLIVER Joachim 91 TEAM KATUSHA 70h 09′ 08” + 01h 02′ 19”
CZEBARTA Jan 192 BORA-ARGON 18 70h 09′ 50” + 01h 03′ 01”
DENBAK Lars 72 LOTTO-SOUDAL 70h 11′ 15” + 01h 04′ 26”
NEDKRUIJSWIJK Steven 133 TEAM LOTTO NL – JUMBO 70h 11′ 28” + 01h 04′ 39”
AUSROGERS Michael 46 TINKOFF-SAXO 70h 13′ 51” + 01h 07′ 02”
IRLROCHE Nicolas 36 TEAM SKY 70h 15′ 47” + 01h 08′ 58”
LUXJUNGELS Bob 147 TREK FACTORY RACING 70h 20′ 22” + 01h 13′ 33”
GBRYATES Adam 108 ORICA GREENEDGE 70h 21′ 40” + 01h 14′ 51”
FRASICARD Romain 127 TEAM EUROPCAR 70h 22′ 00” + 01h 15′ 11”
ESPMATE MARDONES Luis Angel 174 COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS 70h 29′ 10” + 01h 22′ 21”
ESPLOSADA ALGUACIL Alberto 97 TEAM KATUSHA 70h 29′ 15” + 01h 22′ 26”
ERITEKLEHAIMANOT Daniel 219 MTN-QHUBEKA 70h 29′ 42” + 01h 22′ 53
ESPZUBELDIA AGIRRE Haimar 149 TREK FACTORY RACING 70h 32′ 06” + 01h 25′ 17”
IRLMARTIN Daniel 167 TEAM CANNONDALE-GARMIN 70h 32′ 22” + 01h 25′ 33”
FRAGAUTIER Cyril 123 TEAM EUROPCAR 70h 33′ 16” + 01h 26′ 27”
UKRGRIVKO Andriy 4 ASTANA PRO TEAM 70h 33′ 22” + 01h 26′ 33”
POLMAJKA Rafal 45 TINKOFF-SAXO 70h 33′ 40” + 01h 26′ 51”
NEDTANKINK Bram 136 TEAM LOTTO NL – JUMBO 70h 34′ 56” + 01h 28′ 07”
ESPPLAZA MOLINA Ruben 156 LAMPRE – MERIDA 70h 38′ 06” + 01h 31′ 17”
AUSPORTE Richie 35 TEAM SKY 70h 39′ 13” + 01h 32′ 24”
FRAVOECKLER Thomas 129 TEAM EUROPCAR 70h 39′ 35” + 01h 32′ 46”
RSAJANSE VAN RENSBURG Jacques 214 MTN-QHUBEKA 70h 39′ 36” + 01h 32′ 47”
POROLIVEIRA Nelson 155 LAMPRE – MERIDA 70h 39′ 46” + 01h 32′ 57”
FRACHAVANEL Sylvain 183 IAM CYCLING 70h 40′ 00” + 01h 33′ 11”
SUISCHÄR Michael 67 BMC RACING TEAM 70h 42′ 39” + 01h 35′ 50”
ESPNAVARRO GARCIA Daniel 175 COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS 70h 43′ 01” + 01h 36′ 12”
CANHESJEDAL Ryder 164 TEAM CANNONDALE-GARMIN 70h 46′ 07” + 01h 39′ 18”
FRAPÉRAUD Jean-Christophe 11 AG2R LA MONDIALE 70h 46′ 12” + 01h 39′ 23”
SLOKOREN Kristijan 165 TEAM CANNONDALE-GARMIN 70h 47′ 00” + 01h 40′ 11”
FRAFEDRIGO Pierrick 204 BRETAGNE – SECHE ENVIRONNEMENT 70h 49′ 19” + 01h 42′ 30”
SUIWYSS Marcel 189 IAM CYCLING 70h 50′ 54” + 01h 44′ 05”
PORMACHADO Tiago 98 TEAM KATUSHA 70h 51′ 16” + 01h 44′ 27”
NEDDE KORT Koen 84 TEAM GIANT-ALPECIN 70h 53′ 11” + 01h 46′ 22”
FRALADAGNOUS Matthieu 26 FDJ 70h 54′ 18” + 01h 47′ 29”
NORBOASSON HAGEN Edvald 211 MTN-QHUBEKA 70h 54′ 19” + 01h 47′ 30”
ESPHERRADA LOPEZ José 56 MOVISTAR TEAM 70h 54′ 58” + 01h 48′ 09”
GERBUCHMANN Emanuel 194 BORA-ARGON 18 70h 55′ 40” + 01h 48′ 51”
ITACARUSO Damiano 62 BMC RACING TEAM 70h 55′ 55” + 01h 49′ 06”
ITASCARPONI Michele 7 ASTANA PRO TEAM 70h 57′ 40” + 01h 50′ 51”
SUIWYSS Danilo 69 BMC RACING TEAM 70h 58′ 16” + 01h 51′ 27”
NEDPOELS Wouter 34 TEAM SKY 71h 00′ 29” + 01h 53′ 40”
CRODURASEK Kristijan 154 LAMPRE – MERIDA 71h 00′ 30” + 01h 53′ 41”
NEDKELDERMAN Wilco 132 TEAM LOTTO NL – JUMBO 71h 00′ 40” + 01h 53′ 51”
NEDTEN DAM Laurens 137 TEAM LOTTO NL – JUMBO 71h 02′ 22” + 01h 55′ 33”
NEDCLEMENT Stef 184 IAM CYCLING 71h 02′ 34” + 01h 55′ 45”
POLGOLAS Michal 113 ETIXX-QUICK STEP 71h 04′ 56” + 01h 58′ 07”
GERMARTENS Paul 135 TEAM LOTTO NL – JUMBO 71h 05′ 38” + 01h 58′ 49”
FRARIBLON Christophe 17 AG2R LA MONDIALE 71h 05′ 50” + 01h 59′ 01”
FRAQUEMENEUR Perrig 126 TEAM EUROPCAR 71h 06′ 21” + 01h 59′ 32”
NEDWESTRA Lieuwe 9 ASTANA PRO TEAM 71h 06′ 49” + 02h 00′ 00”
SUIHOLLENSTEIN Reto 187 IAM CYCLING 71h 08′ 11” + 02h 01′ 22”
ESPVALLS FERRI Rafael 159 LAMPRE – MERIDA 71h 09′ 55” + 02h 03′ 06”
FRAFEILLU Brice 205 BRETAGNE – SECHE ENVIRONNEMENT 71h 10′ 04” + 02h 03′ 15”
COLANACONA GOMEZ Winner Andrew 52 MOVISTAR TEAM 71h 11′ 14” + 02h 04′ 25”
ESPIRIZAR ARRANBURU Markel 146 TREK FACTORY RACING 71h 11′ 46” + 02h 04′ 57”
FRATULIK ANGÉLO 128 TEAM EUROPCAR 71h 11′ 53” + 02h 05′ 04”
FRAPERICHON Pierre-Luc 208 BRETAGNE – SECHE ENVIRONNEMENT 71h 12′ 15” + 02h 05′ 26”
FRASIMON Julien 177 COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS 71h 12′ 55” + 02h 06′ 06”
CZESTYBAR Zdenek 116 ETIXX-QUICK STEP 71h 13′ 52” + 02h 07′ 03”
CZEKONIG Leopold 33 TEAM SKY 71h 13′ 56” + 02h 07′ 07”
BELDE GENDT Thomas 73 LOTTO-SOUDAL 71h 14′ 15” + 02h 07′ 26”
FRADELAPLACE Anthony 203 BRETAGNE – SECHE ENVIRONNEMENT 71h 17′ 03” + 02h 10′ 14”
ERIKUDUS GHEBREMEDHIN Merhawi 216 MTN-QHUBEKA 71h 18′ 07” + 02h 11′ 18”
AUTPREIDLER Georg 87 TEAM GIANT-ALPECIN 71h 18′ 14” + 02h 11′ 25”
GERVOSS Paul 199 BORA-ARGON 18 71h 18′ 22” + 02h 11′ 33”
GBRCUMMINGS Stephen 212 MTN-QHUBEKA 71h 21′ 18” + 02h 14′ 29”
NEDCURVERS Roy 83 TEAM GIANT-ALPECIN 71h 23′ 23” + 02h 16′ 34”
RSAJANSE VAN RENSBURG Reinardt 215 MTN-QHUBEKA 71h 23′ 32” + 02h 16′ 43”
SUIRAST Gregory 148 TREK FACTORY RACING 71h 23′ 40” + 02h 16′ 51”
GERDEGENKOLB John 81 TEAM GIANT-ALPECIN 71h 23′ 58” + 02h 17′ 09”
AUSDENNIS Rohan 63 BMC RACING TEAM 71h 24′ 43” + 02h 17′ 54”
RSAMEINTJES Louis 217 MTN-QHUBEKA 71h 24′ 43” + 02h 17′ 54”
ITACARUSO Gianpaolo 92 TEAM KATUSHA 71h 24′ 53” + 02h 18′ 04”
ITAMALORI Adriano 58 MOVISTAR TEAM 71h 26′ 14” + 02h 19′ 25”
FRAROY Jérémy 28 FDJ 71h 27′ 28” + 02h 20′ 39”
FRAVACHON Florian 209 BRETAGNE – SECHE ENVIRONNEMENT 71h 27′ 50” + 02h 21′ 01”
ITAOSS Daniel 64 BMC RACING TEAM 71h 28′ 07” + 02h 21′ 18”
BELVANMARCKE Sep 139 TEAM LOTTO NL – JUMBO 71h 28′ 24” + 02h 21′ 35”
POLHUZARSKI Bartosz 196 BORA-ARGON 18 71h 28′ 40” + 02h 21′ 51”
SUIELMIGER Martin 186 IAM CYCLING 71h 29′ 32” + 02h 22′ 43”
FRAVAUGRENARD Benoît 29 FDJ 71h 30′ 01” + 02h 23′ 12”
BELVERMOTE Julien 119 ETIXX-QUICK STEP 71h 34′ 11” + 02h 27′ 22”
ITATRENTIN Matteo 117 ETIXX-QUICK STEP 71h 34′ 38” + 02h 27′ 49”
FRACOQUARD Bryan 122 TEAM EUROPCAR 71h 36′ 11” + 02h 29′ 22”
FRAFONSECA Armindo 206 BRETAGNE – SECHE ENVIRONNEMENT 71h 36′ 52” + 02h 30′ 03”
DENANDERSEN Michael Valgren 49 TINKOFF-SAXO 71h 37′ 22” + 02h 30′ 33”
GBRYATES Simon 109 ORICA GREENEDGE 71h 37′ 41” + 02h 30′ 52”
FRASOUPE GEOFFREY 178 COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS 71h 40′ 45” + 02h 33′ 56”
NEDVAN EMDEN Jos 138 TEAM LOTTO NL – JUMBO 71h 42′ 03” + 02h 35′ 14”
AUSHANSEN Adam 76 LOTTO-SOUDAL 71h 43′ 40” + 02h 36′ 51”
NORKRISTOFF Alexander 96 TEAM KATUSHA 71h 44′ 49” + 02h 38′ 00”
ITAPOZZATO Filippo 157 LAMPRE – MERIDA 71h 45′ 13” + 02h 38′ 24”
AUTHALLER Marco 94 TEAM KATUSHA 71h 45′ 21” + 02h 38′ 32”
FRAGENIEZ Alexandre 25 FDJ 71h 46′ 13” + 02h 39′ 24”
GERGREIPEL André 75 LOTTO-SOUDAL 71h 47′ 17” + 02h 40′ 28”
FRALAPORTE Christophe 173 COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS 71h 47′ 20” + 02h 40′ 31”
ITATOSATTO Matteo 48 TINKOFF-SAXO 71h 48′ 08” + 02h 41′ 19”
ITAQUINZIATO Manuel 65 BMC RACING TEAM 71h 48′ 37” + 02h 41′ 48”
FRADEMARE Arnaud 24 FDJ 71h 49′ 07” + 02h 42′ 18”
COLARREDONDO MORENO Julian 142 TREK FACTORY RACING 71h 50′ 02” + 02h 43′ 13”
ITABONO Matteo 152 LAMPRE – MERIDA 71h 50′ 33” + 02h 43′ 44”
FRAGENE Yohann 124 TEAM EUROPCAR 71h 51′ 49” + 02h 45′ 00”
FRASENECHAL Florian 176 COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS 71h 52′ 38” + 02h 45′ 49”
FRAGERARD Arnaud 207 BRETAGNE – SECHE ENVIRONNEMENT 71h 53′ 16” + 02h 46′ 27”
COLSERPA SANTANDER José 158 LAMPRE – MERIDA 71h 53′ 57” + 02h 47′ 08”
NEDTIMMER Albert 89 TEAM GIANT-ALPECIN 71h 54′ 16” + 02h 47′ 27”
GBRSTANNARD Ian 38 TEAM SKY 71h 54′ 53” + 02h 48′ 04”
BELWELLENS Tim 79 LOTTO-SOUDAL 71h 54′ 55” + 02h 48′ 06”
GBRCAVENDISH Mark 112 ETIXX-QUICK STEP 71h 55′ 44” + 02h 48′ 55”
KAZGRUZDEV Dmitriy 5 ASTANA PRO TEAM 71h 56′ 28” + 02h 49′ 39”
ESPERVITI OLLO Imanol 55 MOVISTAR TEAM 71h 57′ 08” + 02h 50′ 19”
FRAEDET Nicolas 172 COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS 71h 57′ 30” + 02h 50′ 41”
GBRROWE Luke 37 TEAM SKY 72h 00′ 01” + 02h 53′ 12”
BELDEBUSSCHERE Jens 74 LOTTO-SOUDAL 72h 00′ 21” + 02h 53′ 32”
PORPIMANTA COSTA MENDES José Joao 197 BORA-ARGON 18 72h 00′ 43” + 02h 53′ 54”
FRAGAUDIN Damien 16 AG2R LA MONDIALE 72h 02′ 30” + 02h 55′ 41”
ITAGUARNIERI Jacopo 93 TEAM KATUSHA 72h 04′ 41” + 02h 57′ 52”
FRABRUN Fréderic 202 BRETAGNE – SECHE ENVIRONNEMENT 72h 05′ 48” + 02h 58′ 59”
LTUNAVARDAUSKAS Ramunas 168 TEAM CANNONDALE-GARMIN 72h 07′ 11” + 03h 00′ 22”
GERSIEBERG Marcel 78 LOTTO-SOUDAL 72h 08′ 31” + 03h 01′ 42”
AUSDURBRIDGE Luke 103 ORICA GREENEDGE 72h 08′ 42” + 03h 01′ 53”
NEDLEEZER Thomas 134 TEAM LOTTO NL – JUMBO 72h 10′ 26” + 03h 03′ 37”
NEDWEENING Pieter 107 ORICA GREENEDGE 72h 10′ 38” + 03h 03′ 49”
NEDVAN BAARLE Dylan 169 TEAM CANNONDALE-GARMIN 72h 12′ 19” + 03h 05′ 30”
AUSRENSHAW Mark 115 ETIXX-QUICK STEP 72h 14′ 40” + 03h 07′ 51”
BELDEVOLDER Stijn 144 TREK FACTORY RACING 72h 14′ 47” + 03h 07′ 58”
USAFARRAR Tyler 213 MTN-QHUBEKA 72h 16′ 11” + 03h 09′ 22”
ITACIMOLAI Davide 153 LAMPRE – MERIDA 72h 19′ 38” + 03h 12′ 49”
AUTBRÄNDLE Matthias 182 IAM CYCLING 72h 21′ 15” + 03h 14′ 26”
BELVANBILSEN KENNETH 179 COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS 72h 25′ 06” + 03h 18′ 17”
FRANAULLEAU BRYAN 125 TEAM EUROPCAR 72h 27′ 05” + 03h 20′ 16”
AUSMATTHEWS Michael 105 ORICA GREENEDGE 72h 27′ 19” + 03h 20′ 30”
CANTUFT Svein 106 ORICA GREENEDGE 72h 31′ 47” + 03h 24′ 58”
FRACHAVANEL Sébastien 23 FDJ 72h 40′ 38” + 03h 33′ 49”