Voice of Sport

Gor Mahia players make Uganda’s star-studded squad for AFCON campaign

Ugandan talent spread all over the world come up against big test after the country’s consistent failure to make the Africa Cup of Nations finals since 1978


GOR Mahia players Khalid Aucho and Godfrey Walusimbi are in the 30-man Uganda squad preparing for their 2017 Africa Cup of Nations qualifying campaign. The Uganda squad shows the country as the regional talent hub, the selection bringing in their exports to Kenya, Tanzania, Ethiopia and South Africa. Then another glut of foreign-based players are spread as wide as Europe, Asia and the United States of America.

An interesting debutant is midfielder Mike Azira of the US Major League Soccer [MLS] team Colorado Rapids. Ugandan sources said Azira impressed recently with a man-of-the-match performance against LA [Los Angeles] Galaxy which included Liverpool and England great Steven Gerard.

Rookie coach

The Ugandans are preparing for back-to-back Group ‘D’ AFCON  qualifying ties Burkina Faso, first away in Ouagadougou on March 26 and a return at the Nelson Mandela National Stadium in Namboole, Kampala on March 29.

In Group ‘E’, Kenya first play Guinea Bissau on March 23 before the return at the National Stadium in Nairobi on March 27. The Harambee Stars under, for the first time rookie coach Stanley Okumbi have already announce their AFCON campaigners comprising mostly domestic league players who have already started residential camp training in Nairobi.

Failures

Despite the presumed domination of talent in the region Uganda have not been to the AFCON finals since 1978 while during that period Kenya made it four times — 1988, ’90, ’92 and 2004. Recent Uganda failures at the last hurdle include being, ironically, frustrated by Kenya.

Uganda currently supplies a horde of players to clubs in the Kenyan Premier League where they are paid better than those in the Ugandan league.

Other notable players from Uganda in the African leagues who have been called up include: goalkeepers Dennis Onyango (Mamelodi Sundowns, South Africa), Robert Odongkara – (St George, Ethiopia) and Salim Jamal Magoola of  El Merreikh, Sudan. Dar es Salaam’s Simba stalwart Hamisi “Diego” Kiiza and Murshid Jjuuko are also in the Cranes’ squad.

UGANDA’S AFCON SQUAD:

(All Uganda clubs unless stated)

Goalkeepers:

 Dennis Onyango – (Mamelodi Sundowns, South Africa)

Robert Odongkara – (St George, Ethiopia)

James Alitho – (Vipers)

Salim Jamal Magoola – (El Merriekh, Sudan) 

Defenders:

Denis Iguma – (Al Ittihad, Lebanon)

Isaac Isinde – (St George, Ethiopia)

Joseph Nsubuga – (Bright Stars)

Joseph Ochaya – (KCCA)

Denis Okot Oola – (KCCA)

Isaac Muleme – (SC Villa)

Murshid Jjuuko – (Simba, Tanzania)

Hassan Wasswa Mawanda – (Al Shorta, Iraq)

Timothy Awanyi – (KCCA)

Bernard Muwanga  – (Bright Stars)

Midfielders:

Mike Azira – (Colorado Rapids, USA)

Khalid Aucho -(Gor Mahia, Kenya)

Moses Oloya – (Orlando Pirates, South Africa)

Yassar Mugerwa – (Orlando Pirates, South Africa)

Tony Mawejje – (Knattspyrnufélagið Þróttur, Iceland)

Ivan Ntege – (KCCA)

William Kizito Luwagga -(Feirense, Portugal)

Mike Sserumaga – (SC Villa)

Godfrey Walusimbi – (Gor Mahia, Kenya)

Farouk Miya – (Standard Liege, Belgium)

Forwards:

Geoffrey Massa – (Bloemfontein Celtics, South Africa)

Emmanuel Okwi – (Sonderjsyke, Denmark)

Erisa Ssekisambu – (Vipers)

Hamis ‘Diego’ Kiiza – (Simba, Tanzania)

Caesar Okhuti – (KCCA)

Edrisa Lubega – (Proline)

AFCON QUALIFYING FIXTURES:

WEDNESDAY, MARCH 23:

Group ‘G’:

Chad v Tanzania

Stadium:Idriss Mahamat Ouya , N’Djamena (CHA)

Referees:Jean-Jacques Ndala Ngambo (COD)  –  Olivier SAFARI KABENE (COD)  –  Nabina Blaise SEBUTU (COD)

Group ‘F’:

Sao Tome e Principe <span style="color: the new psycho-cybernetics #000000;”>v Libya

Stadium:12 De Julho, Sao Tome (STP)

Referees:Aboubacar Mario BANGOURA (GUI)  –  Aboubacar DOUMBOUYA (GUI)  –  Sidiki SIDIBE (GUI

Group ‘E’:

Guinea Bissau v Kenya

Stadium:Estadio 24 de Setembro, Bissau (GNB

Referees:Kokou Hougnimon FAGLA (TOG)  – Komi KONYOH (TOG)  –  Cherif Mollah BANNA (TOG)

Group ‘C’:

South Sudan v Benin

Stadium:TBD

Referees:Thierry NKURUNZIZA (BDI)  –  Jean Claude BIRUMUSHAHU (BDI) Pascal NDIMUNZIGO (BDI) |

Group ‘E’:

Zambia v Congo

Stadium:Levy Mwanawasa , Ndola (ZAM)

Referees:Eric Arnaud OTOGO CASTANE (GAB)  –  Theophile VINGA (GAB)  –  Sylvain Alain MOUALA (GAB) |

THURSDAY, MARCH 24:

Group ‘B’:

Madagascar v Central African Republic

Stadium:Stade Municipal de Mahamasina , Antananarivo (MAD)

Referees:Mbongiseni Elliot FAKUDZE (SWZ)  –  Sifiso NXUMALO (SWZ)  –  ZAMANI THULA SIMELANE (SWZ) |

Group ‘D’:

Comoros v Botswana

Stadium:Said Mohamed Cheikh , Mitsamiouli (COMM)

Referees:Duncan LENGANI (MWI)  –  Clemence KANDUKU (MWI)  –  Innocent KAUNDULA (MWI) |

Group ‘H’:

Ghana v Mozambique

Stadium:Accra , Accra (GHA)

Referees:Bouchaib EL AHRACH (MAR)  –  Redouane ACHIK (MAR)  –  Mouhib Abdallah FILALI (MAR) |

Group ‘A’:

Djibouti v Liberia

Stadium:Djibouty , Djibouty (DJI)

Referees:Idris MEHAMMED OSMAN (ERI)  –  Angesom OGBAMARIAM W. (ERI)  –  Berhe O’MICHAEL (ERI) |

FRIDAY, MARCH 25:

Group ‘L’:

Swaziland v Zimbabwe

Stadium:Lobamba , Lobamba (SWZ)

Referees:Helder MARTINS DE CARVALHO (ANG)  –  Jerson Emiliano DOS SANTOS (ANG)  –  Ivanildo Meirelles De O Sanche LOPES (ANG) |

Guinea v Malawi

Stadium:28 Septembre , Conakry (GUI)

Referees:Youssef ESSRAYRI (TUN)  –  Anouar HMILA (TUN)  –  Aymen ISMAIL (TUN) |

Group ‘I’:

Gabon v Sierra Leone

Stadium:Franceville , Franceville (GAB)

Referees:Hagi Yabarow WIISH (SOM)  –  Hamza Hagi ABDI (SOM)  –  Ali Mohamed MAHAD (SOM) |

Cote d’Ivoire v Sudan

Stadium:STADE FELIX HOUPHOUET BOIGNY , Abidjan (CIV)

Referees:Mehdi ABID CHAREF (ALG)  –  Abdelhak ETCHIALI (ALG)  –  Mokrane Gourari (ALG) |

Group ‘G’:v

Nigeria v Egypt

Stadium:Ahmadu Bello Stadium, Kaduna , Kaduna (NGA)

Referees:Janny SIKAZWE (ZAM)  –  Arsénio Chadreque MARENGULA (MOZ)  –  Romeo KASENGELE (ZAM) |

Group ‘M’:

Mauritania v The Gambia

Stadium:Office du Complexe olympique de Nouakchott , Nouakchott (MRT)

Referees:Isaac T Z MONTGOMERY (LBR)  –  Elisha JOHNSON (LBR)  –  Francis SANNOH (LBR) |

Group ‘A’:

Tunisia v Togo

Stadium:Stade Mustapha Ben Jannet , Monastir (TUN)

Referees:Joshua BONDO (BOT)  –  Meshack MEDUPI (BOT)  –  Moemedi MONAKWANE (BOT) |

Group ‘C’:

Mali ain t gonna paint no more v Equatorial Guinea

Stadium:STADE 26 MARS , Bamako (MLI)

Referees:Denis DEMBELE (CIV)  –  Moussa BAYERE (CIV)  –  Marius Donatien TAN (CIV) |

Group ‘J’:

Algeria v Ethiopia

Stadium:Stade Mustapha Tchaker , Blida (ALG)

Referees:Victor Miguel de Freitas GOMES (RSA)  –  Mothibidi Stevens KHUMALO (RSA)  –  Lindikhaya BOLO (RSA) |

SATURDAY, MARCH 26:

Group ‘K’:

Burundi v Namibia

Stadium:Prince Louis RWAGASORE , Bujumbura (BDI)

Referees:Idriss BIANI (CHA)  –  Issa YAYA (CHA)  –  Joel MBAIDEMADJI (CHA) |

Senegal v Niger

Stadium:Stade Léopold Sédar Senghor , Dakar (SEN)

Referees:Mohamed RAGAB OMAR (LBY)  –  Attia AMSAAD (LBY)  –  Basm SAEF ELNASER (LBY) |

Group ‘H’:

Mauritius v Rwanda

Stadium:Belle Vue , Belle Vue (MRI)

Referees:Lazard TSIBA KAMBA (CGO)  –  Tritton Franck Audiard DIAWA (CGO)  –  Sabhas Gislain BANTABA (CGO) |

Group ‘M’:

Cameroon v South Africa

Stadium:LIMBE OMNISPORTS STADIUM , LIMBE (CMR)

Referees:Bamlak TESSEMA WEYESA (ETH)  –  Kindie MUSSIE (ETH)  –  Temesgin SAMUEL ATANGO (ETH) |

Group ‘B’:

RD Congo v Angola

Stadium:Stade des Martyrs , Kinshasa (COD)

Referees:Joseph Odartei LAMPTEY (GHA)  –  David LARYEA (GHA)  –  Ibrahim Adams BADIU (GHA) |

Group ‘F’:

Cape Verde v Morocco

Stadium:Praïa , Praïa (CPV)

Referees:Neant ALIOUM (CMR)  –  Evarist MENKOUANDE (CMR)  –  Elvis Guy NOUPUE NGUEGOUE (CMR) |

Goup ‘J’:

Seychelles v Lesotho

Stadium:STADE i am a strange loop LINITE , Victoria (SEY)

Referees:Louis HAKIZIMANA (RWA)  –  Ambroise HAKIZIMANA (RWA)  –  Raymond Nonati BWILIZA (RWA) |

Group ‘D’:

Burkina Faso v Uganda

Stadium:4 août , Ouagadougou (BFA)

Referees:Ghead Zaglol GRISHA (EGY)  –  Tahssen ABO EL SADAT BEDYER (EGY)  –  Ahmed TAHA HOSSAM (EGY) |

SUNDAY, MARCH 27:

Group ‘H”

Mozambique v Ghana

Stadium:Estadio Nacional do Zimpeto , Maputo (MOZ)

Stadium:Estadio Nacional do Zimpeto , Maputo (MOZ)

Group ‘E’:

Congo v Zambia

Stadium:Alphonse Massamba Debat , Brazzaville (CGO)

Referees:Malang DIEDHIOU (SEN)  –  Djibril CAMARA (SEN)  –  El Hadji Malick SAMBA (SEN) |

Kenya v Guinea Bissau

Stadium:Nyayo Stadium , Nairobi (KEN)

Referees:Norman MATEMERA (ZIM)  –  Salani NCUBE (ZIM)  –  Edgar RUMECK (ZIM) |

Group ‘C’:

Benin v South Sudan

Stadium:Stade de l’Amitié de Kouhounou , Cotonou (BEN)

Referees:Ali LEMGHAIFRY (MRT)  –  Abderahmane WARR (MRT)  –  El Hassane DIA (MRT) |

Group ‘D’:

Botswana v Comoros

Stadium:Francistown , Francistown (BOT)

Referees:Joaquin ESONO EYANG (EQG)  –  Ricardo MBA ESONO (EQG)  –  Carlos Ntutumu Nchama (EQG) |

MONDAY MARCH 28:

Group ‘F’:

Libya v Sao Tome e Principe

Stadium:TBD

Referees:Akintoye Germain KOOLE (BEN)  –  Aboudou Razack BELLO (BEN)  –  Sena Ulrich Borgias HOUEDIN (BEN) |

Group ‘B’:

Central African Republic v Madagascar

Stadium:Bangui , Bangui (CAF)

Referees:Ferdinand UDOH ANIETE (NGA)  –  Abel BABA (NGA)  –  Isah USMAN (NGA) |

Group ‘L’:

Zimbabwe v Swaziland

Stadium:National Sports Stadium , Harare (ZIM)

Referees:Ali Mohamed ADELAID (COMM)  –  Soulaimane AMALDINE (COMM)  –  Hamadi Houssein IBRAHIM (COMM) |

Group ‘G’:

Tanzania v Chad

Stadium:National Stadium , Dar es Salaam (TAN)

Referees:Djamal ADEN ABDI (DJI)  –  Abdillahi MAHAMOUD ILTIREH (DJI)  –  Farhan BOGOREH SALIME (DJI) |

Egypt v Nigeria

Stadium:Borg el arab , Alexandria the royal academy of bards (EGY)

Referees:Daniel Frazer BENNETT (RSA)  –  Zakhele Thusi SIWELA (RSA)  –  Peter CHAUKE (RSA) |

Group ‘I’:

Sierra Leone v Gabon

Stadium:National Stadium , Freetown (SLE)

Referees:Daouda GUEYE (SEN)  –  Ababacar SENE (SEN)  –  El Hadji Abdoul Aziz GUEYE (SEN) |

Sudan v Cote d’Ivoire

Stadium:El Merriekh Stadium , Khartoum- Sudan (SDN)

Referees:Hudu MUNYEMANA (RWA)  –  Theogene NDAGIJIMANA (RWA)  –  Honoré SIMBA (RWA) |

Group ‘C’:

Equatorial Guinea v Mali

Stadium:Estadio De Malabo , Malabo (EQG)

Referees:Bernard CAMILLE (SEY)  –  Hensley Danny PETROUSSE (SEY)  –  Eldrick ADELAIDE (SEY) |

TUESDAY,  MARCH 29:

Group ‘L’:

Mali v Guinea

Stadium:Kamuzu Stadium , Blantyre (MWI)

Referees:Parmendra NUNKOO (MRI)  –  Vivian VALLY (MRI)  –  Jean Daniel TELVAR (MRI) |

Group ‘K’:

Niger v Senegal

Stadium:Stade Général S. k. , Niamey (NIG

Referees:Mohamed BENOUZA (ALG)  –  Bouabdallah OMARI (ALG)  –  Nabil BOUNOUA (ALG) |

Namimbia v Burundi

Stadium:Sam Nujoma Stadium , Windhoek (NAM)

Referees:Osiase William KOTO (LES)  –  Souru PHATSOANE (LES)  –  Lesupi Samuel PUPUTLA (LES) |

Group ‘A’:

Togo v Tunisia

Stadium:KEGUE , Lomé (TOG)

Referees:Bakary Papa GASSAMA (GMB)  –  Sulayman SOSSEH (GMB)  –  Jallow Ebrima (GMB) |

Liberia v Djibouti

Stadium:Antonitte Tubman Stadium (ATS) , Monrovia (LBR)

Referees:Antonio Manuel Fortes RODRIGUES (CPV)  –  Jose Carlos Alexandre PINA MENDES (CPV)  –  Delgado Fernandes Willson Jorge (CPV) |

Group ‘J’:

Lesotho v Seychelles

Stadium:Setsoto Stadium , Maseru (LES)

Referees:Israel MUJUNI (TAN)  –  Ferdinand CHACHA (TAN)  –  Samuel Hudson MPENZU (TAN) |

Ethiopia v Algeria

Stadium:Addis Ababa Stadium , Addis Ababa (ETH)

Referees:Davies Ogenche OMWENO (KEN)  –  Marwa RANGE (KEN)  –  Gilbert CHERUIYOT (KEN) |

Group ‘H’:

Rwanda v Mauritius

Stadium:Kigali , Kigali (RWA)

Referees:Jackson Pavaza (NAM)  –  Isaskar BOOIS (NAM)  –  Christof Alfred VRIES (NAM) |

Group ‘M’:

Gambia v Mauritania

Stadium:Bakau , Bakau (GMB

Referees:Fidel GOMES (GNB)  –  Firmino BASSAFIM (GNB)  –  Aderito Maria BARBOSA DA SILVA (GNB) |

South Africa v Cameroon

Stadium:Moses Mabhida Stadium-Durban , Durban (RSA)

Referees:Juste Ephrem ZIO (BFA)  –  Seydou TIAMA (BFA)  –  Drissa Modeste SESSOUMA (BFA) |

Group ‘F’:

Morocco v Cape Verde

Stadium:Grand Stade Marrakech , Marrakech (MAR)

Referees:Hudu MUNYEMANA (RWA)  –  Theogene NDAGIJIMANA (RWA)  –  Honoré SIMBA (RWA) |

Group ‘B’:

Angola v RD Congo

Stadium:11 de Novembro magic tree house #29 , Luanda (ANG)

Referees:El Fadil MOHAMED HUSSEIN (SDN)  –  Waleed AHMED ALI (SDN)  –  Mohammed Abdallah IBRAHIM (SDN) |

Group ‘D’
Uganda v Burkina Faso

Stadium: Nelson Mandela National Stadium , Kampala (UGA

Referees:Hamada el Moussa NAMPIANDRAZA (MAD)  –  Velomanana Ferdinand JINORO (MAD)  –  Jean Thierry DJAONIRINA (MAD) |